Hypotéka pre každého


Refinancovanie hypotéky

Najprv je dobré si zodpovedať otázku, čo to vlastne refinancovanie hypotéky vlastne je. Refinancovanie hypotéky znamená, alebo všeobecnejšie refinancovanie úveru, že si klient vezme úver k tomu, aby splatil úver prvotný. U hypotéky to teda znamená to, že po skončení fixácie má klient možnosť prejsť na inú hypotéku, aby túto prvú zaplatil. Je to možno nesmyslené, brať si hypotéku na hypotéku, prípadne ju refinancovať inou cestou, ale niekedy sa to ukáže ako výhodnejšia.

Okolo refinancovanie hypoték však koluje určitý počet fám, ktoré však nie vždy musia byť úplne vymyslenými:
Je refinancovanie novou hypotékou, v podstate prevod tej súčasnej, zložitý a zdĺhavý proces?

Sú potreba nové dokumenty, ktoré je treba doložiť?

Možno hypotéku previesť do inej banky?

Koľko sa za prevod platí?

Môže byť splátka nižšia, než aká je doteraz?

Je pravda, že po skončení fixácie banky ponúkajú vyššiu úrokovú sadzbu ako klientom, ktorí prídu novo?


Áno, niečo z toho má skutočne negatívny odpoveď. Refinancovanie môže trvať dlho, môže stáť aj viac, môže sa aj platiť viac, ako doteraz, ale v súčasnej dobe to už toľko neplatí. Banky chcú získať klientov, tie sú pre ňu dôležití, a tak nie je potreba sa zamerať iba na klientov nové, ale aj na klientov, ktorí už majú nejakú hypotéku, aj keď v inej banke. A práve týmto klientom, sa banky snažia vyjsť v ústrety. Ponúkajú im prevody zadarmo s lepšou úrokovou sadzbou. V začiatku to teda naozaj vyzeralo tak, že sa novým klientom ponúkali lepšie sadzby, ako tým súčasným, ale to viedlo k tomu, že títo klienti sa refinancovala inde, a tak bola potreba vymítit aj toto konanie a dnes je refinancovanie pomerne výhodné.

Refinancuje sa väčšinou ale stále z toho dôvodu, že jedna banka ponúka nižšiu úrokovú mieru, než akú ponúkla existujúce banka pri skončení fixácie. Dlžník by si mal pri skončení fixácie vyčistiť, ako sú na tom ďalšie banky, ak sa mu nezdá vyššie ponúkaného úroku. Takúto menšie analýzou by skutočne mohol vyhľadať, že iná banka má prijateľnejšie sadzby, navyše bude môcť platiť mesačne menej. Prečo teda tohto produktu nevyužiť? Banky predsa väčšinou umožňujú po skončení fixácie splatiť celú zostávajúcu sumu jediným vkladom, a prečo teda tento vklad nezískať práve cestou refinancovania?

Avšak musí tu dôjsť k určitej úprave pri dojednávaní podmienok, pretože banka u klasickej hypotéky nemôže prijať zástavu, ktorá je už raz zastavená. Preto je postup u refinancovanie nasledujúce:
Klient si vyberie novú banku, u ktorej chce uzavrieť novú zmluvu o hypotéke a refinancovať tak svoju doterajšiu.

Je potrebné si zistiť všetky podmienky, všetky náležitosti, ktoré banka vyžaduje. Určite bude potrebné predložiť minimálne rovnaké dokumenty ako pri dojednávaní súčasnej hypotéky.

Keďže už jedna hypotéka na klienta existuje, obvyklé býva čakanie na vybavenie kratšie, ale nie nevyhnutne. Po tejto dobe teda dôjde k podpísaniu zmlúv o poskytnutí úveru a tiež vzniká zmluvy záložné právo banky k nehnuteľnosti klienta, ktorá je však stále zastavená.

Napriek tomu dochádza k zápisu do katastra nehnuteľností, kde sa teda vedľa seba nachádzajú dve banky, ktoré majú na nehnuteľnosť záložné právo.

Banka na základe novej zmluvy prevedie klientovi na účet dohodnutú sumu, pomocou ktorej on môže splatiť prvotné hypotéku.

Prvotné hypotéka je teda splatená a dochádza k ukončeniu zmluvy medzi prvou bankou a klientom.

Vzhľadom k tomuto musí dôjsť k výmazu prvé banky z katastra nehnuteľností a nová banka sa teda stáva jedinou bankou, ktorá má na nehnuteľnosť záložné právo.